Jaką walutą płacić w Rumunii?

Data dodania: 19 kwietnia 2024 r. / Aktualizacja: 19 kwietnia 2024 r.
Jaką walutą płacić w Rumunii Jaką walutą płacić w Rumunii?
Źródło: Emilian Robert Vicol / Flickr

Marzy Ci się przejażdżka Trasą Transfogarską? W takim razie możesz zastanawiać się, jaką walutą płacić w Rumunii. Rumuni mają własną walutę w postaci leja rumuńskiego. Jego wartość jest trochę niższa niż złotego. W tym artykule przygotowaliśmy dla Ciebie kilka podstawowych informacji o tej walucie. Dowiesz się, jakie są ceny w Rumunii, czym płacić na miejscu, a także gdzie wymienić złotówki na leje.

Jaka jest waluta Rumunii?

Obowiązującą walutą Rumunii jest lej rumuński. W kantorze znajdziesz tę walutę pod międzynarodowym kodem ISO – RON. Ceny na terenie Rumunii są oznaczane symbolem L albo Lei, co jest odpowiednikiem zapisu cen w Polsce w zł.

Lej jest niewiele tańszy od polskiego złotego. Ceny w sklepach są podobne do polskich, a czasami nawet i niższe. Wartość 1 RON to w przeliczeniu na złotówki około 85 groszy.

Lej rumuński (RON) – informacje ogólne

Pierwszy raz ta waluta pojawiła się w 1867 roku podczas panowania w Rumunii Turków. Wówczas funkcjonowała pod nazwą leu (co po polsku oznacza lew). Wcześniej tureckie rządy narzuciły korzystanie z piastra tureckiego. Warto zauważyć, że w tamtych czasach lew miał pokrycie w srebrze i złocie.

Jednak w ciągu kolejnych lat waluta Rumunii ciągle była zależna od środków pieniężnych innych, silniejszych państw. W swojej historii lej był powiązany z takimi walutami jak:

  • frank francuski 
  • dolar amerykański,
  • marka rzeszowska i
  • sowiecki rubel.

Dopiero po II wojnie światowej waluta Rumunii stała się niezależna. Jednak wiązało się to ze spadkiem jej wartości. W sumie 3 razy lej rumuński przeszedł rewaloryzację, a ostatnia miała miejsce w 2005 roku. Przy ostatniej zmianie wartości stare 10 000 lei zostały zastąpione 1 lejem rumuńskim. Przy okazji tej wymiany zdecydowano się wprowadzić plastikowe banknoty, które są wykonywane z polimeru.

Rumuńska waluta dzieli się na 100 bani (odpowiednik polskich groszy). W obiegu dostępne są pieniądze:

  • Monety o nominałach 1, 5, 10 i 50 bani.
  • Banknoty o nominałach 1, 5, 10, 20, 50, 100, 200 i 500 lei.

Ciekawostka: w 2005 roku lej rumuński był najmniej wartościową walutą na świecie. Stąd rząd podjął decyzję o kolejnej denominacji i wprowadzeniu czwartego nowego leja.

Jakie są ceny w Rumunii?

Ogólnie ceny w Rumunii są zbliżone do tych polskich. Dlatego zagraniczny wyjazd do tego kraju może być atrakcyjną alternatywą, chociażby dla polskiego morza. Poniżej możesz zapoznać się z przykładowymi cenami za produkty spożywcze. Pamiętaj, że cena została przeliczona po kursie z kwietnia 2024 roku.

  • Arbuz (cena za 1 kg) 6,99 RON = 6,04 PLN.
  • Francuska bagietka 0,77 RON = 0,67 PLN.
  • Świeży twaróg z lokalnego mleka (cena za 100 g) 2,92 RON = 2,52 PLN.
  • Woda mineralna gazowana (cena za 2 litry) 2,65 RON = 2,29 PLN.
  • Wino Hora Murfatlar (cena za 0,75 litra) 13,20 RON = 11,40 PLN.

Jeżeli chcesz sprawdzić aktualne ceny, nie tylko rumuńskich produktów, ale też usług i atrakcji to skorzystaj z tej strony. Na tej stronie koszty są już przeliczone na złotówki.

Czym płacić w Rumunii?

Czym najlepiej płacić w Rumunii? Najlepiej płacić gotówką w lejach rumuńskich. Poza tym warto zabrać ze sobą euro i w razie potrzeby wymieniać walutę na lokalną. W ten sposób masz pewność, że podczas wyjazdu do Rumunii zapłacisz w każdym jej zakątku. Nie ważne, czy akurat zwiedzasz tłoczny Bukareszt, czy właśnie wybrałeś się na przejażdżkę słynną Trasą Transfogarską.

Kiedy przebywasz w miastach, możesz płacić za pomocą karty wielowalutowej. W ten sposób twoja karta zapewni Ci korzystny kurs wymiany walut podczas różnych transakcji. Nieważne czy płacisz za obiad na mieście, ubrania, a może wypłacasz pieniądze z bankomatu.

Polecamy założyć kartę wielowalutową Revolut, która jest jedną z najlepszych na rynku. Masz możliwość korzystania z niej za darmo w 40 różnych walutach. Natomiast kurs wymiany PLN na RON jest jednym z niższych, bo zbliżony do kursu międzybankowego.

Pamiętaj, żeby przy płatnościach kartą w Rumunii, ale też i w innych krajach, wybierać lokalną walutę transakcji. W ten sposób unikniesz wysokich opłat za tzw. dynamiczną konwersję walut.

Oczywiście istnieje możliwość korzystania z kart kredytowych. Jednak nie polecamy tego rozwiązania. Bank obciąży Cię wyższymi kosztami niż przy użyciu tradycyjnej karty debetowej.

Gdzie wymienić złotówki na leje rumuńskie?

Można kupić leje rumuńskie zarówno w kantorach stacjonarnych, jak i internetowych w Polsce. Jednak nie jest to tak popularna i łatwo dostępna waluta, jak chociażby korona czeska, czy norweska. Jeżeli nie uda Ci się kupić interesującej ilości pieniędzy, to możesz kupić w polskim kantorze euro. Walutę wspólnotową bez problemu wymienisz w rumuńskim banku lub kantorze albo po prostu na granicy.

Jako turysta uważaj na przypadkowe osoby na ulicy, które mogą zaproponować Ci wymianę walut, bo mogą Cię po prostu oszukać.

Warto mieć też przy sobie kartę wielowalutową, która pozwoli Ci uniknąć niekorzystnych kursów wymiany. Dzięki niej zminimalizujesz opłatę za wymianę walut. W ten sposób płacisz za zakupy bezgotówkowo albo wypłacasz w bankomatach, gdy wybierasz się poza miasto.

Sprawdź aktualny ranking kont walutowych i znajdź kartę walutową, która będzie darmowa w użytkowaniu.

Gdzie sprawdzić aktualny kurs leja rumuńskiego?

Na naszej stronie znajdziesz aktualny kurs leja rumuńskiego. Kurs podany jest dla rynku Forex, ale możesz też porównać ceny w kantorach internetowych. Co prawda RON nie jest zbyt popularną walutą w polskich kantorach. Jeżeli będziesz korzystać z wyszukiwarki do znalezienia przelicznika kursu leja na złotówki, to szukaj pary walutowej RON/PLN.

Jaką walutę zabrać do Rumunii?

Przede wszystkim warto zabrać ze sobą rumuńskie leje, którymi zapłacisz wszędzie w Rumunii. Jeżeli nie masz możliwości zaopatrzyć się przed wyjazdem w wystarczającą sumę w RON, to najlepiej będzie wziąć ze sobą euro albo dolary amerykańskie. W ten sposób wymienisz pieniądze na miejscu w kantorze lub banku.

Możesz mieć też przy sobie kartę płatniczą i w razie potrzeby wypłacać pieniądze z bankomatu w Rumunii. Przy czym pamiętaj o tym, że każda wypłata obciążona jest prowizją do około 3%. Dlatego najlepiej pobrać z bankomatu większą sumę pieniędzy i raz zapłacić dodatkowe koszty.

FAQ — Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Czy w Rumunii można płacić w euro?

Euro nie jest oficjalną walutą w Rumunii, więc nie zapłacisz takimi pieniędzmi na terenie całego kraju. Euro lub dolary możesz wziąć ze sobą z myślą o tym, żeby na miejscu wymienić je na miejscową gotówkę, gdy Ci jej zabraknie. Zdarza się, że prywatni właściciele przyjmą zapłatę w EUR lub USD za nocleg. Jednak nie jest to standardem.

Może się również zdarzyć, że w dużych miejscowościach typowo turystycznych przyjmą od Ciebie płatność w euro. Jednak trzeba liczyć się z tym, że reszta zostanie wydana w lejach.

Czy w Rumunii można płacić kartą?

Możesz płacić kartą w supermarketach, restauracjach, sklepach, hotelach, czy wypożyczalniach samochodów w dużych miastach. W Rumunii są akceptowane karty wydane przez Mastercard, Visa i American Express. Przy czym płatności w Rumunii akceptuje się najczęściej kodem PIN. Dlatego przed wyjazdem warto upewnić się, że masz uniwersalną kartę płatniczą. Jeżeli nadaje się tylko do płatności zbliżeniowych, to możesz mieć problem z zapłatą.

Przy płatności kartą za granicą pamiętaj również o tzw. dynamicznym przewalutowaniu transakcji (DCC z ang. Dynamic Currency Conversion). Ta usługa pozwala Ci wybrać, w jakiej walucie chcesz zapłacić przy użyciu swojej karty bankowej. W takiej sytuacji najlepiej wybierać lokalną walutę. W innym wypadku możesz zostać obciążony wyższymi kosztami. Dlatego przy wyjazdach zagranicznych najlepiej sprawdzają się wielowalutowe karty, które pozwalają Ci zaoszczędzić pieniądze na przewalutowaniu.

Poza tym, jeżeli w planach masz wizytę w miejscach mało popularnych, odległych od dużych miast, to lepiej miej przy sobie gotówkę w postaci rumuńskich lejów.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!