Aluminium

Aktualny kurs aluminium, cena i wykres

Aktualny kurs Aluminium (ALUMINIUM PLN):

z 2024-05-18 17:11:019 948,45242 538,0000 USD

Za 100 PLN kupisz:

0,0101 tony
  • Jednostka: tona
  • Zmiana (24h): +0,35%
  • Cena minimalna (24h): 2 538,0000 USD
  • Cena maksymalna (24h): 2 538,0000 USD
  • Historyczne maksimum: 4 094,0000 USD
  • Data wystąpienia ATH: 2022-03-07
  • Różnica procentowa: -38.0070%
  • Do szczytu pozostało: -1556.0000 USD

Interesuje Cię inwestowanie w metale? W takim razie sprawdź, czy warto zainwestować w aluminium. Znajdziesz tutaj zarówno aktualny kurs aluminium, jak i informacje, od czego zależy jego cena i jak możesz inwestować w ten metal znany z wykorzystania do produkcji puszek.

Gdzie sprawdzić aktualny kurs aluminium? Notowania ceny aluminium, wykres

Cena aluminium za gram, kilogram i inne wagi

Sprawdź, jaka jest cena aluminium za określoną wagę w czasie rzeczywistym.

Ceny aluminiumCena USDCena PLN
Cena aluminium za 1 gram0,00 USD0,01 zł
Cena aluminium za 1 dekagram0,03 USD0,10 zł
Cena aluminium za 1 uncję0,07 USD0,28 zł
Cena aluminium za 1 funta1,15 USD4,51 zł
Cena aluminium za 1 kilogram2,54 USD9,95 zł
Cena aluminium za 1 tonę2 538,00 USD9 948,45 zł

Od czego zależy cena aluminium?

Aluminium jest drugim po stali najbardziej popularnym metalem na świecie pod kątem wykorzystania. Za ponad 40% światowej konsumpcji tego surowca odpowiadają Chiny i jej kopalnie. Dlatego jakiekolwiek zmiany w chińskiej gospodarce bezpośrednio wpływają na cenę aluminium.

Poza chińską gospodarką wpływ na notowanie aluminium ma również rozwój technologii w transporcie. Aluminium pozwoliło przede wszystkim odchudzić samochody z ciężkiej stali. Dlatego branża samochodowa, ale też produkcja samolotów czy statków kosmicznych sprawia, że popyt na aluminium wciąż wzrasta. Jedynym zagrożeniem dla tego surowca może być zastąpienie go włóknem węglowym.

Produkcja aluminium jest wysoce energochłonna. Sprawia to, że kolejnym czynnikiem, który ma duży wpływ na cenę tego surowca, są bezpośrednio ceny energii i ropy naftowej.

W związku z bardzo szerokim zastosowaniem w przemyśle aluminium sprawia, że jego kurs (tak jak kurs miedzi) jest uznawany za dobry wskaźnik, który obrazuje stan ogólnej kondycji światowej gospodarki.

Jakie jest zastosowanie aluminium?

Pierwszym skojarzeniem z zastosowania aluminium są puszki używane w przemyśle spożywczym. Jednak aluminium jest uniwersalnym metalem, które wykorzystuje się w przemysłach takich jak:

  • motoryzacyjny,
  • elektroniczny,
  • budowlany,
  • produkcyjny,
  • kolejowy
  • i wielu innych.

Wszystko za sprawą wytrzymałości, lekkości i plastyczności aluminium. Co więcej, stop aluminium tak naprawdę jest mieszanką kilku metali, a nie czystego tlenku glinu. Dzięki temu można dodatkowo zwiększać właściwości materiału. Dlatego aluminium miesza się najczęściej z krzemem, miedzią, cynkiem, magnezem, czy manganem.

To wszystko sprawia, że elementy wykonane z tego surowca są lekkie, wytrzymałe i odporne na korozję. Co więcej, przewodzą ciepło i prąd. Dlatego z aluminium produkuje się części do wielkich maszyn, samochodów, pokryć dachowych, ram modułów fotowoltaicznych czy statków morskich i kosmicznych. Aluminium sprawdza się również genialnie w codziennych zastosowaniach jak w przemyśle opakowań. Możesz nie zdawać sobie sprawy, ale pewnie masz w kuchni rolkę folii aluminiowej i sam ją wykorzystujesz na wiele sposobów.

Poza wyjątkową wytrzymałością, która sprawia, że trwałość elementów aluminiowych szacowana jest nawet na 80 lat, można z łatwością poddawać ten metal recyklingowi. Istotne jest, że przy obróbce nie zmieniają się właściwości chemiczne tego metalu. Co najważniejsze na recykling aluminium zużywa się zaledwie ułamka tej energii, która jest niezbędna przy produkcji metalu pierwotnego, żeby otrzymać go z rud boksytu (skała o czerwono-brunatnym kolorze z terenów tropikalnych).

cena aluminium folia

Gustavo Fring / Pexels

Jak inwestować w aluminium?

Jeżeli interesuje Cię inwestowanie w aluminium, to giełdy mają dla Ciebie kilka opcji do wypróbowania. Do dyspozycji masz takie aktywa jak kontrakty terminowe i CFD na aluminium, fundusze ETF, czy akcje spółek zajmujących się wydobywaniem tego metalu.

Kontrakty CFD na aluminium

Kontrakty CFD to sposób na wypracowanie zysku przy spekulacji na cenach aluminium. Dzięki temu możesz handlować zarówno na wzrostach, jak i spadkach cen surowców. Co więcej, inwestujesz bez posiadania nie tylko samego metalu, ale nawet akcji czy innych instrumentów (np. ETF-ów). Kontrakty CFD na aluminium pozwalają również na handlowanie z użyciem dźwigni finansowej. Poziom dźwigni wynosi najczęściej 1:10.

Tego typu instrumenty pochodne na aluminium, ale też i na inne metale przemysłowe znajdziesz np. u brokera Forex XTB. Jeden lot dla CFD wynosi w tym przypadku 50 ton surowca, czyli podwojenie wartości jednego kontraktu futures.

Kontrakty terminowe

Kontrakty terminowe na aluminium (oznaczenie AL) możesz kupić na giełdzie COMEX (Commodity Exchange), to jedna z najsłynniejszych giełd metali w Nowym Jorku, która jest częścią największej na świecie giełdy towarowej NYMEX (New York Mercantile Exchange). Oferta na zakup surowców online, w tym aluminium z oznaczeniem AH, jest dostępna również na najsłynniejszej w Europie giełdzie towarowej LME (London Metal Exchange).

Jeden kontrakt futures przyjmuje wartość 25 ton aluminium i jest to tzw. duży futures, który jest rozliczany fizycznie. Jednak wśród inwestorów indywidualnych większą popularnością cieszą się kontrakty mini, które opiewają na 5 ton aluminium.

Fundusze ETF na aluminium

Jeżeli chcesz zainwestować tylko w aluminium, to  w przypadku funduszów dostępne są jedynie ETC, czyli z ang. exchange-traded commodities. To aktywa, które śledzą zmieniające się ruchy cen fizycznego aluminium. W tym przypadku popularnym ETC jest WisdomTree Aluminium.

Natomiast same fundusze ETF pozwalają Ci na inwestowanie w kilka surowców jednocześnie. Mogą to być metale przemysłowe, metale szlachetne oraz węgiel i stal tak jak w przypadku ETF-a SPDR S&P Metals and Mining.

Akcje spółek wydobywczych aluminium

Ostatnią opcją na inwestowanie w aluminium na giełdzie to zakup akcji spółek wydobywczych. Trzy największe firmy znajdują się w Rosji, Stanach Zjednoczonych i Chinach. Są nimi:

  • Rusal z Moskwy, która jest notowana na MOEX (Moscow Exchange), Euronext i SEHK (Hong Kong Stock Exchange),
  • Alcoa z Pittsburgha w Pensylwanii jest notowana na NYMEX,
  • Aluminum Corporation of China z Pekinu jest notowana zarówno na SEHK, jak i NYMEX.

Pod względem produkcji aluminium to na pierwszym miejscu są Chiny, gdzie rocznie wydobywają ponad 27 000 ton. Kolejne kraje z największym wydobyciem mają go zaledwie na poziomie ponad 3 000 ton rocznie.

Czy aluminium zdrożeje?

Największy wpływ na wzrost ceny aluminium mają po pierwsze ciągle rosnące ceny energii. Chiny wprowadziły obostrzenia na produkcję tego metalu właśnie ze względu na jego energochłonność przy produkcji. Podobne ruchy miały też miejsce u europejskich producentów. Jeżeli Chiny zmniejszają wydobycie, to oznacza, że popyt na ten surowiec nie jest w pełni zaspokajany, a cena rośnie.

Najnowsze wiadomości od analityków z Banku Światowego wskazują na to, że ceny nadal będą rosnąć, ale już nie tak gwałtownie, jak to miało miejsce w 2022 roku, kiedy to cena za tonę przekroczyła wartość 4 000 USD. Szacuje się, że to będzie wzrost na poziomie około 10%. Ostatecznie wszystko będzie zależało od chińskiego rynku i cen energii.

produkcja aluminium puszki

cottonbro studio / Pexels

Czy warto inwestować w aluminium?

Na razie aluminium trzyma swoją średnią cenę na poziomie 2 230 USD za tonę. Oznacza to, że zmiana cen nie jest tak gwałtowna, jak zapowiadali końcem 2023 roku specjaliści z japońskiego banku MUFG. Co prawda są prognozy, że z czasem wartość aluminium będzie wzrastać ze względu na duży udział tego metalu w fotowoltaice. Zwłaszcza że Unia Europejska zakłada do 2030 roku zwiększenie mocy ze 136 GW do 600 GW.

Jednak trzeba mieć z tyłu głowy, że w głównej mierze za popyt i podaż odpowiadają Chiny. Dodatkowo napięcia geopolityczne takie jak wojna w Ukrainie sprawiają, że globalny popyt na aluminium jest niski.

Ostateczną decyzję o tym, czy warto inwestować w aluminium, musisz podjąć sam. Notowania surowców mają to do siebie, że ceny zmieniają się dynamicznie. Przede wszystkim odnajdują się w nich inwestorzy nastawieni na krótkoterminowe inwestycje. To miejsce dla spekulacji i szybkich wyborów. Przeprowadź własne analizy, żeby mieć pewność, że surowce to dobre miejsce dla twoich oszczędności.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!