Pallad

Aktualny kurs palladu, cena i wykres

Aktualny kurs Palladu (XPD PLN):

z 2024-05-18 17:11:013 966,95521 012,0300 USD

Za 100 PLN kupisz:

0,0252 uncji
  • Jednostka: uncja
  • Zmiana (24h): +1,76%
  • Cena minimalna (24h): 972,2800 USD
  • Cena maksymalna (24h): 1 016,7800 USD
  • Historyczne maksimum: 3 413,0200 USD
  • Data wystąpienia ATH: 2022-03-07
  • Różnica procentowa: -70.3480%
  • Do szczytu pozostało: -2400.9900 USD

Największą popularnością wśród metali szlachetnych od wieków cieszą się złoto i srebro. Jednak duże zainteresowanie wśród inwestorów od kilku lat wzbudza pallad. Z pozoru niepozorny srebrzystoszary metal wykorzystywany głównie w branży motoryzacyjnej do pochłaniania spalin. Niemniej aktualny kurs palladu przewyższa cenę złota. W takim razie, czy warto inwestować w pallad i co wpływa na jego cenę? Przeczytasz o tym w artykule.

Gdzie sprawdzić aktualny kurs palladu? Notowania ceny palladu, wykres

Cena palladu za gram, kilogram i inne wagi

Zastanawiasz się, ile palladu kupisz za złotówki? Sprawdź w tabeli aktualną wycenę dla różnych wag.

Ceny palladuCena USDCena PLN
Cena palladu za 1 gran2,31 USD9,07 zł
Cena palladu za 1 karat7,14 USD27,99 zł
Cena palladu za 1 gram35,70 USD139,93 zł
Cena palladu za 1 dekagram356,98 USD1 399,30 zł
Cena palladu za 1 uncję1 012,03 USD3 966,96 zł
Cena palladu za 1 funta16 192,48 USD63 471,28 zł
Cena palladu za 1 kilogram35 698,34 USD139 930,34 zł

Od czego zależy cena palladu?

Pallad to metal, który został odkryty niedawno, bo w XIX wieku. Jego unikalne cechy sprawiają, że przede wszystkim swoje zastosowanie ma w przemyśle motoryzacyjnym. Pallad w przyrodzie występuję bardzo rzadko, dlatego na jego kurs wpływa to, w jakim kraju jest wydobywany oraz koszty związane z jego pozyskaniem.

Dlaczego na cenę tego kruszcu wpływają przede wszystkim miejsce wydobycia? Dlatego, że największe złoża tego metalu znajdują się w Rosji i RPA, które odpowiadają za ponad 70% światowej podaży. Mniejsze złoża palladu znajdują się również w Kanadzie, USA i Zimbabwe. Republika Południowej Afryki oraz Rosja są krajami, które nie mają stabilnej polityki. Każde sankcje nakładane na Rosję, czy rosnące ceny paliw w RPA wpływają na to, że pallad drożeje. Największe skoki notowań miały miejsce wraz z pandemią COVID-19 oraz z wojną pomiędzy Rosją a Ukrainą.

Jakie jest zastosowanie palladu?

Większość wydobywanego palladu jest zużywane przez przemysł motoryzacyjny. Wysoka temperatura topnienia oraz zdolność do pochłaniania gazów sprawiła, że ten metal łudząco podobny do platyny, wykorzystywany jest do produkcji katalizatorów samochodowych. Jeżeli kiedyś zastanawiałeś się, dlaczego złodzieje tak często kradną katalizatory, to odpowiedzią jest pallad. Katalizatory z palladu są montowane przede wszystkim w autach z silnikiem benzynowym. Natomiast do diesla są produkowane z platyny.

Również jubilerstwo wykorzystuje ten lśniący metal. Poprzez połączenie go ze złotem powstaje białe złoto, które jest bardziej plastyczne. Dzięki temu można tworzyć bardziej skomplikowane wzory i ładniejszą biżuterię.

W medycynie pallad jest wykorzystywany do wytwarzania narzędzi chirurgicznych oraz implantów, np. do zębów.

Kolejnym przykładem jest przemysł energetyczny, gdzie pallad stosuje się w ogniwach. Szczególnie ekologiczne źródła energii, takie jak panele fotowoltaiczne produkuje się z użyciem tego metalu.

Gdzie kupić pallad inwestycyjny?

Pallad inwestycyjny staje się coraz popularniejszy, jako sposób dywersyfikowania portfela inwestycyjnego. Największe zainteresowanie inwestorów wzbudził on w styczniu 2019 roku, kiedy przebił cenę złota i stał się najbardziej wartościowym metalem szlachetnym. Na inwestycję w pallad masz kilka opcji. Możesz kupić:

  1. palladowe sztabki i monety,
  2. jednostki ETF,
  3. akcje spółek wydobywczych,
  4. kontrakty terminowe.

Palladowe monety i sztabki

Sztabki i monety to sposób na inwestowanie w fizyczny metal. Najłatwiej i pewnie kupić go możesz w polskich mennicach. Sztabki są produkowane w różnych wagach i nie różni się to od zakupu złota czy srebra w postaci sztabek. Najpowszechniejsze są sztabki o wadze 1 uncji, ale palladowe sztabki są dostępne również w gramach lub kilogramach, czy mniejszych części uncji albo jej wielokrotności o próbie 999,5.

Co do monet popularne są przede wszystkim 2 wzory. Są to kanadyjski Liść Klonowy oraz australijskie Wyspy Cooka. Choć oferta na pallad w formie fizycznej jest bogata i urozmaicona, to warto dobrze zastanowić się przed zakupem. Problematyczne może się okazać późniejsze odsprzedanie palladu inwestycyjnego po zadowalającej cenie.

Ceny fizycznego palladu podaje Londyńskie Stowarzyszenie Rynku Kruszców (LBMA) i są one administrowane przez Londyńską Giełdę Metali (LME).

cena palladu

Vincent Diamante / Flickr

Pallad papierowy

W przypadku palladu papierowego do wyboru masz kupno ETF-ów, akcji lub kontraktów terminowych. Oznacza to, że jeżeli miałeś okazję inwestować w papierowe złoto albo srebro, to podobnie jest z palladem. Jednym z popularniejszych funduszy jest Aberdeen Standard Physical Palladium Shares (PALL), który ma zabezpieczenie w fizycznym palladzie, który jest przechowywany w londyńskim skarbcu.

Jeżeli interesują Cię akcje spółek wydobywczych, to możesz rozważyć następujące firmy:

  • Anglo American Platinum Ltd. – firma pochodząca z RPA i jest głównym producentem platyny na świecie. Jej akcję są dostępne w obrocie pozagiełdowym (OTC).
  • North American Palladium Ltd. – to spółka z Kanady, która oprócz palladu zajmuje się też innymi kruszcami takimi jak złoto, miedź, nikiel i inne. Jej akcje są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Toronto (TMX).
  • Norilsk Nickel – największy na świecie wydobywca palladu z Rosji. Akcje tej spółki są notowane na Moskiewskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (MCX) oraz Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (LSE).

Sprawdź, czym są i gdzie możesz kupić ETF-y.

Jak inwestować w pallad?

Na początek zastanów się, w jakim okresie chcesz inwestować w pallad. Czy inwestycja w ten metal szlachetny ma być dla Ciebie zabezpieczeniem długoterminowym, czy zależy Ci na krótkoterminowym zysku?

W przypadku długiego okresu, gdzie zależy Ci, żeby inwestycja w metal pozwoliła ochronić twoje oszczędności przed inflacją. To w tym przypadku najlepsze jest inwestowanie w fizyczny pallad. Co prawda ceny surowców potrafią się dynamicznie zmieniać. Jednak to właśnie w długim horyzoncie czasowym sprawiają, że wartość kruszcu wzrasta. Wpływ na to ma ciągłe zainteresowanie metalem i jego ograniczona podaż.

Jeżeli twoje potrzeby inwestycyjne to nastawienie na szybki zysk, to w tym przypadku najlepiej sprawdzi się pallad w formie papierowej. Tutaj masz do wyboru akcje spółek wydobywczych. Możesz inwestować z użyciem dźwigni w kontrakty CFD albo Futures. Do dyspozycji masz również fundusze ETF na pallad. Tutaj reagujesz na bieżąco na ceny tego rzadkiego i szlachetnego metalu w postaci wirtualnej, dodatkowo możesz też zyskać na spadkach cen palladu.

Pamiętaj, że każda inwestycja wymaga analizy z twojej strony. Zwłaszcza inwestowanie w instrumenty takie jak kontrakty CFD pozwalają zwiększać zyski za pomocą dźwigni finansowej. Jednak wiąże się to również z dużymi stratami, na które trzeba się przygotować.

Czy warto inwestować w pallad?

Jeżeli zadajesz sobie pytanie, czy warto zainwestować w pallad, to wiedz, że każda inwestycja niesie ze sobą ryzyko. Obecnie zapotrzebowanie na ten kruszec jest większe niż podaż. Przede wszystkim wynika to ze wciąż zaostrzanych norm spalinowych. Powoduje to, że ciągle są potrzebne nowe katalizatory wytwarzane z palladu.

Jednak na horyzoncie widzimy również samochody elektryczne. Co prawda nie zdominowały one jeszcze rynku, ale mogą nastać czasy, że największy przemysł, który wykorzystuje ten metal, po prostu z niego zrezygnuje. Może nie stanie się to za rok albo i 5 lat. Jednak takie ryzyko jest realne.

Na razie pallad radzi sobie świetnie w notowaniach surowców. Nie bez powodu ma już za sobą 10 lat, gdzie jest ciągły popyt na ten metal.

Czy pallad jest droższy od złota?

Tak, pallad od 2019 roku jest droższym metalem szlachetnym od złota. Czego to jest zasługa? Głównie wynika to z tego, że jego złoża są dużo rzadsze niż złota. Co więcej, nie jest możliwe wydobywanie tego pierwiastka samodzielnie. Najczęściej występuje jako zanieczyszczenie miedzi czy niklu. Dlatego obecnie większość zapotrzebowania na pallad jest pokrywane z recyklingu np. ze starych katalizatorów samochodowych. Jednak rosyjska spółka Norilsk nie bez powodu odnotowała na swoich akcjach wzrost o ponad 120% w ciągu 5 lat.

Jeżeli interesuje Cię temat inwestowania w metale szlachetne, to pallad może okazać się ciekawym sposobem na dywersyfikację twojego portfela. Zwłaszcza że mała ilość złóż tego kruszcu w powiązaniu z dużym popytem sprawia, że spoglądając w kursy historyczne, notowania palladu są coraz większe. Może, zamiast kupować kolejną złotą monetę, tym razem zdecydujesz się na zakupienie palladowej monety do swojego sejfu?

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!