Złoto

Kurs złota, wykres i aktualna cena

Aktualny kurs Złota (XAU PLN):

z 2024-05-18 17:11:019 481,21222 418,8000 USD

Za 100 PLN kupisz:

0,0105 uncji
  • Jednostka: uncja
  • Zmiana (24h): +1,58%
  • Cena minimalna (24h): 2 378,8500 USD
  • Cena maksymalna (24h): 2 426,9500 USD
  • Historyczne maksimum: 2 148,9900 USD
  • Data wystąpienia ATH: 2023-12-04
  • Różnica procentowa: 12.5550%
  • Do szczytu pozostało: 269.8100 USD

Gdy na światowych rynkach źle się dzieje i leje się krew, inwestorzy przypominają sobie o metalu szlachetnym, jakim jest złoto.

Generalnie złoto uznawane jest za jedno z najbardziej stabilnych i bezpiecznych aktywów inwestycyjnych. Nie bez przyczyny nawet banki centralne całych krajów kupują złoto i przechowują w nim część swoich rezerw finansowych.

Złoto zawsze było cenne i raczej nic tego nie zmieni. Ten kruszec w powszechnym mniemaniu nie tylko chroni przed inflacją, ale także pozwala na wygenerowanie stabilnego zysku. Czy tak jest w istocie?

Gdzie sprawdzić aktualny kurs złota? Notowania ceny złota, wykres

Aktualny kurs złota wyrażony w dolarach amerykańskich znajdziesz na naszej stronie. Notowania złota podawane są w czasie rzeczywistym.

Jak wyrażany jest kurs złota?

Najczęściej kurs złota przedstawiany jest w dolarach amerykańskich za uncję złota. 

Warto wiedzieć, ile wynosi uncja oraz to, że są co najmniej dwie popularne miary wagi — uncje!

  1. Uncja międzynarodowa. W tym przypadku 1 uncja = 28,34952981 g, w przybliżeniu 28 g.
  2. Uncja trojańska, zwana także jubilerską lub aptekarską. W tym przypadku 1 uncja złota = 31,1034768 g, w przybliżeniu 31,1 g. Uncja ma skrót 0z.

Zdecydowanie częściej stosuje się miarę, jaką jest uncja trojańska. Jednak warto mieć gdzieś z tyłu głowy, że uncje są co najmniej dwie i sprawdzać to dokładnie. Kupując fizyczną uncję złota kupujesz tak naprawdę 31,1 g tego kruszcu. 

Cena złota na rynkach podawana jest najczęściej w parze do dolara amerykańskiego: XUAUSD. Jednak bez większego trudu możesz znaleźć także złoto w parze z euro (XAUEUR), a nawet ze złotówką (XAUPLN). Tak więc sprawdzając cenę złota, widzisz cenę za 1 uncję wyrażoną w wybranej walucie. 

Obecnie coraz więcej portali umożliwia zmianę jednostki wagowej. Na przykład możesz sprawdzić cenę złota za 1 gram lub za kilogram.

Złote monety bulionowe

Ceny złota za różne jednostki wagowe

Ceny złotaCena USDCena PLN
Cena złota za 1 gran5,53 USD21,67 zł
Cena złota za 1 karat17,06 USD66,89 zł
Cena złota za 1 gram85,32 USD334,44 zł
Cena złota za 1 dekagram853,21 USD3 344,40 zł
Cena złota za 1 uncję2 418,80 USD9 481,21 zł
Cena złota za 1 funta38 700,80 USD151 699,40 zł
Cena złota za 1 kilogram85 320,73 USD334 440,19 zł

Od czego zależy kurs złota?

Popyt i podaż

Prawo popytu i podaży jest stałą na skalę galaktyki. Tam, gdzie jest popyt, pojawia się podaż. Im większy popyt, tym wyższe ceny. Nie inaczej jest z notowaniami kursu złota.

Kurs złota rośnie, gdy na rynkach i giełdach źle się dzieje. Kiedy inwestorzy stwierdzają, że ryzyko inwestycyjne na innych rynkach jest zbyt wielkie, zwracają swą uwagę na złoto, które jest określane mianem bezpiecznej przystani. Nic w tym dziwnego: jeśli możliwa jest strata kapitału liczona w dziesiątkach procent, lepiej w porę się wycofać i zainwestować w bezpieczne złoto, które stabilnie, powoli pnie się do góry. 

Popyt generują przede wszystkim inwestorzy (instytucjonalni, jak banki i korporacje, oraz indywidualni), banki centralne, przemysł jubilerski oraz technologiczny. 

Sytuacja geopolityczna

Każde duże zawirowania na scenie międzynarodowej odbijają się (pozytywnie) na kursie złota. W ostatnich latach doświadczyliśmy tego aż dwukrotnie, w momencie pandemii covid-19 oraz wybuchu wojny ukraińsko-rosyjskiej. I tak jest za każdym razem: kurs złota odzwierciedla najważniejsze wydarzenia na świecie. 

Dlaczego? Raz, takie wydarzenia zawsze powodują spadki na giełdach i odpływ kapitału. Dwa, inwestorzy z państw bezpośrednio zaangażowanych w takie wydarzenia, np. wojny, szukają bezpiecznego sposobu na przechowanie swoich oszczędności. Spójrz tylko, co stało się z kursem hrywny po wybuchu wojny na Ukrainie. Większość osób wymieniła mało warte hrywny (których wartość warto zauważyć mogłaby spaść do 0 ,w przypadku wygranej Rosji i zajęcia przez nią Ukrainy) na inne, stabilne waluty (EUR, USD, CHF) lub właśnie na złoto. 

Popatrzmy, jak wyglądało to w rzeczywistości:

  1. 24.02.2022 r. Rosja atakuje Ukrainę, i kurs złota osiąga 7876 zł/uncję.
  2. 08.03.2022 r. złoto osiąga rekord cenowy (ATH) na poziomie 9198 zł/uncję. 
  3. W zaledwie 12 dni cena wzrosła o ponad 16%. 

Kurs złota po wybuchu wojny na Ukrainie

Sytuacja ekonomiczna

Chodzi tu przede wszystkim o wielkie kryzysy ekonomiczne, które obejmują wiele państw w jednym czasie. Wiążą się one zazwyczaj z bardzo wysoką inflacją, która pożera wartość pieniądza.

Jeśli Twoje 100 zł w ciągu roku traci na wartości 20-30% to nawet zwykły Kowalski zacznie się interesować alternatywnymi lokatom i kontom oszczędnościowym metodom lokowania oszczędności. I pierwszym wyborem jest właśnie złoto.

Kurs złota nie podlega dużym (w porównaniu do np. giełd kryptowalut czy akcji) wahaniom. Na dodatek nie zależy też bezpośrednio od żadnej waluty ani żadnego państwa, dzięki czemu sytuacja w jednym miejscu na świecie nie spowoduje załamania rynku złota (dla porównania spójrz, co się dzieje z walutą w kraju ogarniętym wojną).

Kurs dolara a kurs złota

Kurs złota nie jest bezpośrednio powiązany z kursem dolara. Ale ponieważ kurs złota wyrażany jest najczęściej w dolarach, oznacza to, że cena złota i USD są ze sobą ujemnie skorelowane. Jeśli kurs dolara rośnie, to spada cena złota i odwrotnie: przy spadku kursu USD cena kruszcu pójdzie w górę.

Dlatego też wielu analityków i inwestorów uwzględnia w swoich prognozach cen złota stan amerykańskiej gospodarki i to, jak decyzje rządu (np. FED-u dotyczące stóp procentowych) wpłyną na kurs dolara.

Inne czynniki wpływające na wycenę złota

Są to m.in.:

  • Sezonowość (np. przed świętami, gdy wiele osób kupuje prezenty ze złota, cena jest zazwyczaj wyższa).
  • Odkrycie nowych złóż, co przekłada się na zwiększenie podaży i może spowodować obniżenie ceny.
  • Moda. Jeśli panuje ogólnoświatowa moda na inny surowiec, a złoto jest tymczasowo passe, jego cena może spaść.
  • Regulacje prawne. Gdyby państwo z bogatymi złożami wprowadziło nagle ostre obwarowania prawne dotyczące pozyskiwania złota, w wyniku których wydobycie drastycznie spadłoby, na pewno znajdzie to odbicie w cenie złota.

Jak inwestować w złoto?

Jest kilka sposobów na inwestycje w złoto:

  1. Fizyczny zakup kruszcu, czyli kupno złota inwestycyjnego (wbrew pozorom to nie tylko sztabki, ale także mniejsze monety bulionowe najbardziej uznanych na świecie mennic).
  2. Fizyczny zakup kruszcu, ale w formie wyrobów jubilerskich.
  3. Zakup funduszu ETF na złoto na rynkach finansowych.
  4. Zakup kontraktów CFD na złoto. 
  5. Można też inwestować w złoto pośrednio, np. poprzez zakup akcji spółki, która zajmuje się np. wydobywaniem złota.
Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!